gakveTilis gegma


გ ა კ ვ ე თ ი ლ ი ს    გ ე გ მ ა
საგანი: სპორტი.
მასწავლებელი: გურამი ობოლაძე
სწავლების საფეხური: საბაზო
კლასი:  IX
ჩატარების ადგილი, თარიღი: სპორტული მოედანი.
მოსწავლეთა რაოდენობა: 4
გაკვეთილის თემა: ბურთის ფლობის ტექნიკა
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები შეძლებენ ბურთის დაჭერას , გადაცემას  და ტყორცნას  ხელით.
წინარე ცოდნა: პასების გაცემა  , ძირიდან, თავის ზემოდან.
ე. ს. გ.მოსწავლეს შეუძლია სპორტული აქტივობისას წარმოაჩინოს ყველა ძირითადი და აუცილებელი მოძრაობითი უნარ ჩბებები.
.   მონაწილეობს გუნდურ თამაშებში.
.    დაუფლებულია სპორტის ძირითად სახეობებსა და სპორტულ თამაშებს.






N
აქტივობა
მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმა
რესურსი
დრო
1
გაკვეთილის თემის გაცნობა.

მოსწავლეები გაეცნობიან, რომ მათი გაკვეთილის თემა იქნება ბურთის ფლობის ტექნიკა.
გაკვეთილის მიზნის გაცნობა.

მოსწავლეები გაეცნობიან, რომ მათი გაკვეთილის მიზანი იქნება შეძლონ ბურთის ტარება ,  შესვლა და  ხელის მონაცვლეობით  ტყორცნა.


ქცევის წესების შეხსენება.


შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა.











კლასის მოწყობა.
მოთელვითი ვარჯიშები ბურთით.
სირბილი.
გაწელვები.
სუნთქვითი ვარჯიშები.
ვერბალური ახსნა.

















































ზოგადპედაგოგიური და ზუსტად რეგლამენტირებული ვარჯიშების მეთოდი.
მთელი კლასი.


გაკვეთილის თემა და მიზანი, ქცევის წესები და შეფასების რუბრიკები წარდგენილია ფლიფჩარტებზე.









































სასტვენი.
წამზომი.
კალამი.
ბლოკნოტი.
ფეხბურთის  ბურთები.
8 წთ.
2
წინარე ცოდნის გააქტიურება.
მოსწავლეები პასებს გასცემენ ძირიდან, თავის ზემოდან.
ვარჯიშების მთლიანობაში შესრულების მეთოდი.
ინდივიდუალური.
წყვილები.
ფეხბურთის ბურთი.

6 წთ
3
ახალი მასალის თეორიული გაცნობა:
მოსწავლეები თეორიულად ეცნობიან ბურთის ტარების წესებს  ტყორცნას
თვალსაჩინოების , ვარჯიშების ნაწილი და მთლიანობაში შესწავლის მეთოდი.
მთელი კლასი.
ე.ს.გ. გზამკვლევი მასწავლებელთათვის
3 წთ
4
ახსნილი მასალის პრაქტიკაში განხორციელება.
რეგლამენტირებული ვარჯიში.
ინდივიდუალური.
 ფეხბურთის ბურთი.

8 წთ
5
შეჯიბრი.
ნასწავლი ილეთების განხორციელება თამაშის პროცესში.
რეგლამენტირებული თამაში.
ჯგუფები
ფეხბურთის ბურთი.
8 წთ
6
,, მხიარული თამაში“.
მოსწავლეები დადგებიან ერთ მწკრივად, მასწავლებელი დგას მათ წინ, აგდებს ბურთს მაღლა, მოსწავლეები ბურთის  დაგდებასთან ერთად ჩამოკრავენ ტაშს. ვინც ვერ მოასწრებს,  ან ურო ადრე დაუკრავს ტაშს, ის გავარდება თამაშიდან.
ყურადღების მობილიზება
მთელი კლასი
ფეხბურთის ბურთი
5 წთ
7
კლასის მოწყობა.
ნელი სირბილი.
სუნთქვითი ვარჯიშები.


გაკვეთილის შეფასება




მოსწავლეთა თვითშეფასება.










დავალების მიცემა.
მოსწავლეებს დაევალებათ ინტერნეტის საშუალებით უყურონ კალათბურთის ვარჯიშებს დრიბლინგში, თვითონაც ივარჯიშონ და დახვეწონ ბურთის ტარება ორივეხელის მონაცვლეობით და კალათში ტყოტცნა.

ზოგადპედაგოგიური და აქტიური დასვენების მეთოდი.



განმავითარებელი შეფასება





მთელი კლასი




















წამზომი,
სასტვენი,
კალამი,
ბლოკნოტი.





7 წთ


გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები: მოსწავლეებმა შეისწავლეს თეორიულად და პრაქტიკაში განახორციელეს ბურთის ტარება ხელით, მეკარის ტაქტიკა და ბურთის ტყორცნა.
შეფასების ტიპები და მეთოდები: განმავითარებელი შეფასება . სიტყვიერი კომენტარები, სიტყვიერი შეფასება, რჩევა_ დარიგება.
საშინაო დავალება: მოსწავლეები ინტერნეტის საშუალებით მოიძიებენ ფეხბურთის  ვარჯიშებს, თვითონაც ივარჯიშებენ და დახვეწენ ბურთის ტარებას ფეხის მონაცვლეობით .



გაკვეთილში ჩართულობის  შეფასების რუბრიკა

კრიტერიუმები
ჩაეთვალა
ჩაეთვალა
არ ჩაეთვალა
აქტიური მონაწილეობა
ყოველთვის აქტიურად არიან ჩართული საგაკვეთილო პროცესში.
ყოველთვის არ არიან ჩართული აქტიურად საგაკვეთილო პროცესში.
საერთოდ არ არიან ჩართული საგაკვეთილო პროცესში.
წინარე ცოდნის დაკავშირება ახალ მასალასთან
ძალიან კარგად აკავშირებენ წინარე ცოდნას ახალ მასალასთან.
კარგად ვერ აკავშირებენ  წინარე ცოდნას ახალ მასალასთან.
უჭირთ, ან საერთოდ ვერ აკავშირებენ წინარე ცოდნას ახალ მასალასთან .
ცოდნის დაკავშირება ყოველდღიურ პრაქტიკასთან
მიღებულ ცოდნას კარგად უკავშირებენ ყოველდღიურ პრაქტიკას.
მიღებულ ცოდნას კარგად ვერ უკავშირებენ ყოველდღიურ პრაქტიკას.
მიღებულ ცოდნას ვერ უკავშირებენ ყოველდღიურ პრაქტიკას.




No comments:

Post a Comment